Upptäck kraften i Bright Bridge – allt på ett ställe!

Vad kan ni göra här?

Bright Bridge är plattformen som ger er full kontroll över era app och era användare. Här kan ni snabbt och smidigt:

  • Felsöka & hitta information – Få insikter om era användare och deras upplevelse.
  • Anpassa appens utseende och innehåll – Justera och optimera utan att gå via Bright. Läs mer här.
  • Monitorera användarnas upplevelse – Se hur appen presterar och identifiera förbättringsområden.
  • Kommunicera direkt – Engagera och vägled användarna med rätt budskap vid rätt tid. Läs mer här.

Viktigt att tänka på

  • För att kunna använda Bridge behöver vi lägga till en så kallad “org admin” (organisations administratör) hos er. Den personen ansvarar sedan för övriga användare som ni själva väljer att lägga till. Här kan ni läsa mer om inloggning och hur ni lägger till kollegor.
  • Använd webbläsare Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox eller Microsoft Edge.
  • Inloggning sker med svenskt BankID för er i Sverige, och med användarnamn och lösenord för er utanför Sverige.
  • All data som presenteras (med undantag för request/response) har vid något tillfälle gått igenom våra providers. Dessa ansvarar för att anpassa er data till våra interna modeller.
  • Bridge är inte mobilanpassat men viss funktionalitet fungerar.

Terminologi

  • Account: Avser ett konto i Brights databas.
  • Agreement: Avser ett avtal kopplat till en tjänst.
  • Customer: Avser en användare hämtad från era API:er.
  • User: Avser en användare i Brights databas, exempelvis en kontoägare eller en familjedelad användare.
  • Databas: Avser datalagring hos Bright. Data som inte hämtas on-demand hämtas från vår databas och kan därigenom potentiellt vara i otakt med data som finns i era API:er beroende på när databasen senast synkroniserade.
  • Location: Avser en adress med en eller flera kopplade tjänster.
  • Measurement: Avser förbruknings- eller produktionsdata.
  • On-demand: Avser hämtning av data direkt från era API:er snarare än från Brights databas. Datan tolkas av en provider innan den presenteras i antingen appen, Mina sidor eller i Bright Bridge.
  • Provider: Avser det tolkningslager som ansvarar för att översätta data från era API:er till Brights modeller.
  • Request: Avser ett anrop från Bright till era API:er för att hämta data.
  • Response: Avser ett svar från era API:er till Bright. Innehåller data som tolkas av Bright för presentation i appen, Mina sidor och Bright Bridge.
  • Service: Avser en tjänst kopplad till en adress. Till exempel elnät, elhandel eller fjärrvärme.

Vi vill ha er feedback

Vi utvecklar Bright Bridge löpande för att ge er ännu fler verktyg att hantera och optimera er app. Vi började med att fokusera på felsökning, men har sedan dess adderat fler funktioner för att göra arbetet ännu smidigare för er.

Har ni idéer eller behov som ni vill dela med oss? Vi lyssnar gärna. Din feedback hjälper oss att göra Bright Bridge ännu bättre.

Innehåll på denna sida